Česky / English


Rozhovor se zakladatelem Tantra Centra Ostrava

Představil by ses nám…
Jako byznysmen jsem se po 25 letech práce začal víc zajímat o to, nakolik jsem vlastně šťastný a spokojený a zjistil jsem, že si na některé otázky neumím odpovědět. Začal jsem hledat cesty, jak na to přijít. Zkoušel kdeco, od esoterických kurzů, přes ho’oponopono a ayahuascu až k tantře. No a zjistil jsem, že tantra, fyzický dotek a použití mého těla jako nástroje mi k odpovědím funguje nejlépe.

Co tě vedlo k založení Tantra centra Ostrava? Co bylo tím impulzem?
Během mého hledání jsem potkal celou řadu výjimečných a zajímavých lidí a někteří z nich byli “odborně” vynikající, ale byznysově jim to moc nešlo, nevydělávali dost peněz. Tak jsem usoudil, že bychom to spolu mohli dát dohromady, já byznysové zázemí a oni odbornost. Když jsem ale při lyžování, což je  má vášeň číslo 1, vyprávěl svým přátelům o tantře, některé to zajímalo, ale nechtělo se jim na kurzy a masáže jezdit do Prahy či dál. Tak jsem si řekl, že spojím záměr byznysového zázemí se založením tantra centra v Ostravě.

Co je to tantra?
Tantru vnímám jako svobodu vyjadřovat svoji přirozenost a tím nalézat v životě více radosti, energie, potěšení a lásky. Nepřetvařovat se, že jsem někdo jiný, třeba takový, jakého mě chtějí mít ostatní lidé, doma, v práci, všude. Taky respektovat a přijmout odlišnost jiných, ať už chtějí, dělají nebo vyznávají cokoli. Zatím mi to nejde vždy dokonale empatickým a láskyplným přístupem, ale zlepšuju se.

Co mě čeká, když se vydám do Tantra Centra Ostrava (TCO)?
Čeká tě jedna z jednodušších možností, jak ochutnat či pořádně si užít jeden prvek tantry - tantrickou masáž. Jednodušší říkám proto, že se při ní od tebe nic aktivního nevyžaduje, jen přijímáš. Přijímáš láskyplné doteky, plně soustředěné jen na tebe a tvé potřeby. Přenesení radosti, lásky a potěšení doteky zkušené masérky či maséra.

Co dá člověku tantra masáž? Co si člověk odnese? Zážitek? Pocit? Zkušenost?
Tantrická masáž dá člověku výjimečný zážitek, pocit i zkušenost plné pozornosti a láskyplných doteků jen své osobě. Odneseš si více životní energie, sebevědomí, uvolnění, potěšení smyslů, radosti. Záleží vlastně jen na tobě, s jakým očekáváním přicházíš, co si případně dovolíš sám, sama sobě.

Co dala tobě tantra? Ty sám jsi díky tantře zažil nějaký AHA moment?
Mně osobně dává přijímání tantrické masáže úplné vypnutí hlavy, uvolnění, pohodu, příjemno, dohromady specifický druh energie, která se na mě přenáší dotykem masérky. Je mi prostě mimořádně dobře. No a toto dobře, toto příjemno si pak odnáším všude, domů, do práce i kamkoliv jinam.

Co přeješ lidem, aby jim návštěva tvého centra přinesla?
Přijdou-li tantrické masáži přirozeně otevření, přinese jim to vše, co jsem popsal.

Jak tantra změnila tvé vnímání, tvůj pohled na ženy, muže, resp. na svět?
Řekl bych, že vnímám teď mnohem víc život kolem sebe a hlavně ten svůj. Že jsem spokojenější a šťastnější, i když to samozřejmě neznamená, že se mi starosti vyhýbají. Víc respektuju odlišnosti, zvláštnosti a přeji všem lidem, aby to měli stejně. A samozřejmě mnohem víc chápu zejména ženy, jejich emoce, potřeby, duši. Občas si povzdechnu, kéž bych toto vše znal už mnohem dřív 🙂

Jeden TOP zážitek z tantrického výcviku?
Nevím, jestli top, ale například se mi při výcviku stalo, že mi před masáží, tehdy pro mě ne úplně hezké a přitažlivé ženy, hlava říkala - proboha jen to ne, ať na mě nevyjde zrovna ona. Jasně, že vyšla. Obrovským překvapením pro mě bylo, že masáž byla nádherná, skvělá, prostě úplně jiná, než mi před masáží říkala má hlava. Top zážitkem tedy myslím tento tak překvapivý rozpor mezi tím, co si myslím, že bude a co pak ve skutečnosti mé tělo doopravdy zažije. No a to se mi samozřejmě nestalo jen jednou.

Kdo tě nejvíc ovlivnil z tantrického světa?
Pro mě osobně to byl Richard Vojík a John Hawken, vezmu-li ty, co učí. Hodně mě taky ovlivnil David Deida, ale toho bych mezi tantriky asi nepočítal. Ale úplně nejvíc se učím od lidí na výcvicích i v životě. Tím, že se mi otevírají a já jim, se vzájemně naučíme tolik věcí, kolik bych se “normálně” asi naučit ani nemohl.

Vláďi se ptala Katka